Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
08.05 20:43 - Денят на Европа и останалото от (Гео)политическия дайджест
Автор: nkf Категория: Политика   
Прочетен: 769 Коментари: 4 Гласове:
10


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
          Геополитическият дайджест

    Осми май е особено важна дата за Европа,  но и света, доколкото светът, какъвто е днес, е въобразен и изграден по европейски модел и маниер, къде по-добре, къде добре, къде твърде незадоволително, но това е цивилизационен факт. Важността на датата има политическо и геополитическо значение. Отбелязва се едновременно един край и едно начало на различни визии, или ако щете проекти за геополитическата субектност на Европа.

Може да се каже, че европейското присъствие като водещо за останалия свят минава през две големи културно-политически епохи. Първата е класическият Рим, когато разбирането за това що е то цивилизация става универсално и Рим престава да бъде просто държава и става Pax Romana, универсален модел на битието. Втората епоха е християнската – феодална, абсолютистка и твърде религиозна. Тогава Европа извършва мисионерска дейност сред неевропейските племена и народи в невиждан до онзи момент мащаб. Тогава, в късното Средновековие, е положено началото на истинското цивилизационно и културно господство на Европа над планетата. Впрочем точно това е била базовата цел на европейските монарси в миналото, а не да ограбят богатствата на аборигените, както учеше доста малоумната марксистко-социалистическа историография, и както все още си мислят остатъчните артефакти на социализма. Няма как да „откраднеш“ на босия цървулите, нали така. България също участва в тази колонизация /няма нищо лошо в колонизацията, когато по-напреднала култура колонизира по-нисша, но обратното е бедствие и трагедия/, разнасяйки букви, книги, християнство, форма на държавно управление и структура, и т.н. сред недоразвити племена като сърби, словаци, угро-фини - самонарекли се руснаци и разни други неевропейци. След разпада на колониалната система, чието начало започна с Първата световна война и завърши най-вече след Втората световна война, а това е за съжаление, тъй като в бившите колонии започна едно особено оварваряване и непрестанни икономически и политически бедствия, Европа трябваше да намери своя нов път за да продължи да бъде все пак фактор в света. Тъй като феодално-християнския модел на колониализма така или иначе вече се бе изчерпал и загина, трябваше нов проект. По ясни причини Германия на Хитлер се опита да наложи една визия за обединена Европа, която беше визия социалистическа, тоталитарна и разбира се диктаторска, ограничена в много аспекти по отношение на останалия свят. Тежкият проблем на тази визия е, че беше вътрешноевропейски агресивна и склонна на недопустими колаборации с геополитическия враг на Европа – русия или съветска русия. Тази социалистическа, тоталитарна, диктаторска визия за обединена Европа на Германия катастрофира и отиде в историята с печат „негодна“. Това обаче имаше тежка цена, която се състоеше в окупацията на половин Европа от азиатска русия с всички произтичащи от това тежки и негативни последици.

На днешния ден, на 8-ми май, Германия капитулира и започва да тече ново историческо време, което бележи началото на бъдещите процеси по обединението на Европа. Този път геополитическата визия за Европа, е почерпена от античната идея за  Rax Romana, разбира се с добавената висока идейна стойност на Просвещението, което обаче също има своята основа в античната класика. Пътят пред европейските държави, които не само са призвани, но са длъжни пред самите себе си да осъществят голямото политическо, икономическо и военно обединение на Европа започва с Договора за въглищата и стомата от 1951 г. и Договора от Рим от 1957 г. Тези два договора изключват причините за евентуална бъдеща война в Европа между подписалите ги и присъединили се държави, а именно въглищата и стоманат и икономическите войни, като същевременно поставят една от най-здравите основи за обединение – икономическото обединение, базирано на частна собственост, конкуренция, свободен /голям/ пазар, безмитна търговия, защита на инвестициите и интелектуалната собственост, а по-късно и общата валута. С Договора от Маастрих от 1992 г. /официално именуван Договор за Европейския съюз/ Европейската общност се трансформира в Европейски съюз, придобивайки все по-отчетливво формите на единен политически и геополитически субект, макар и във форма, която наподобява широка конфедерация. Следващата стъпка е федерализацията на Европейския съюз, която неизбежно ще се случи. Вече действат интензивно процесите, чиито краен резултат ще бъде федерализацията. Ще акцентирам на три от тях, които смятам за най-важни. Първият е изграждането на общата европейска отбрана, която включва множество компоненти като инфраструктура, разширяване на производството на оръжие и боеприпаси, превъоръжаване, засилване на армиите, модернизация, европейски ядрен щит, актуализация на правната база и т.н. Вторият е разширяването на Европейския съюз и разширяването на Еврозоната. Към членство в Европейския съюз, освен държавите, с които вече се води преговорен процес за присъединяване, заявен интерес проявява Исландия и Армения. Очаква се в близките 2-3 години към Съюза да се присъедини Черна Гора, а в случая с Исландия, присъединителният процес би бил много бърз, защото Исландия и сега отговаря на всички критерии за членство в ЕС. По отношение на Еврозоната:  в рамките на 2 до 6 години към нея ще се присъединят Швеция, Румъния, Унгария, Чехия, а вероятно Полша и Дания. Впрочем Дания може да се присъедини към Еврозоната в рамките на 6 до 9 месеца, ако има политическо решение за това. Исландия също проявява интерес към еврото, а що се отнася до Черна Гора, то еврото отдавна е официална валута в адриатическата държавица. Голямата стъпка за Европа ще бъде неизбежната интеграция на Украйна в икономическата, политическата и военната структура на Европейския съюз. Не по-малко важно е тясното сътрудничество на Европейския съюз с Великобритания, с която понастоящем е налице пълно съвпадение на външната политика и интереси в главното направление на опасност – русия. Третият е отпадането на единодушието при вземане на решения в ЕС, особено по отношение на външната политика. По този начин ще се постигне допълнителна консолидация и ще бъдат блокирани опитите на агенти на вражеско влияние, какъвто беше Орбан, какъвто е Фицо, Радев, Бабиш и разни други да рушат външната политика на Съюза и да накърняват общия интерес.

   Европа постепенно, без особени фанфари, но доста бързо заема централна по важност роля в планетарните отношения, като за това използва най-силните и важни инструменти – икономиката и търговията. Така вече са сключени всеобхватните търговски споразумения с Канада, държавите от МЕРКОСУР, Индия, Австралия, споразумението за икономическо партньорство с Япония, създаващо може би най-голямата зона за свободна търговия в света, Южна Корея и др. Разбира се короната на търговските споразумения, черешката на тортата, ще бъде споразумението за свободна търговия със САЩ /Трансатлантическото споразумение/, но това към този момент все още е само проект. Консолидацията на Европа минимизира и направо казано прави напълно несъстоятелни всякакви претенции на държави от третия свят за някаква световна доминация и контрол върху самата Европа. Такива опити извършват Китай, русия, ислямския свят. Това е геополитически сблъск, при който Европа няма друг изход освен да е все по-единна, все по-въоръжена и все по-силна, защото тези са единствените гаранции за мира, сигурността и благоденствието на почти половин милиард европейци.

                                               

                               Така че честит празник на Европа!

 

     Вътрешнополитическият дайджест

    Не съм от тези, които не обичат да казват „Аз казах ли ви“, а напротив – с голямо удоволствие обичам да го натяквам на празноглавите празнодумци и папагалстващите глупаци. Та, аз казах ли ви, че Радев няма „да бори“ никаква олигархия?

Ето: https://nkf.blog.bg/politika/2026/04/20/izlyganite-radevcheta.1984063

Радев няма да пипне с пръст Пеевски, освен да поизтупа реверите и да му пооправи червената вратовръзка. Още по-сигурно е, че няма да пипне Борисов. Не че Пеевски и Борисов са олигархията, не; но Пеевски и Борисов са явно доста ценни активи на олигархията, която олигархия, впрочем, лично не присъства нито в парламента, нито в съдебната власт, нито в министерски съвет. Същата олигархия подготви и изстреля Радев в политиката. Със сигурност обаче ще се наслушаме на много медийно говорене, закани и … докам, тоест, както беше и до този момент. Ето вече какви ги говори шофьорът на летящ москвич: https://clubz.bg/174420

Радев няма да прави референдуми за излизане от Еврозоната, тоест от Европейския съюз и НАТО, както мечтаеха страстно желаещите унищожението на България тукашни русофили. Ето какво каза Михаела Доцова:
„Няма никаква възможност за връщане на лева“:  https://www.24chasa.bg/bulgaria/article/22741376

Междувременно Марк Рюте пък каза, че след разговор с Радев очква с нетърпение да продължим сътрудничеството. Който все пак не знае, Марк Рюте е генерален секретар на НАТО, а не на ОДКБ.

Освен това на срещата на Европейската политическа общност в Ереван преди няколко дни, Радевата Йотова потвърди активното участие на България в изграждането на Южния газов коридор, който коридор е едно геополитическо кроше в зурлата на Москва и е енергийна подкрепа за Украйна, освен че прави държавите по този коридор енергийно независими от руския газ.

Преповторено накратко: Радев няма да направи абсолютно нищо от това, което явно казваше на копейките, а те го приемаха като обещание на новия им месия. Няма по-просто добиче от русофила, особено от тукашника – русофил.

Естествено това не значи, че Радев е стойностен, защото не е. Радев е селски  комунист и сто процентов съветски човечец до мозъка на костите си. И това само по себе си е огромен проблем, защото по дефиниция комуниста е крадлив, лъжлив, аморален, долен, предател, мръсник, лицемер, гьонсурат, курвар и необразован. Тук въобще не става дума за човешко същество. Всичко това Радев вече е демонстрирал нееднократно, въпреки че малоумните му избиратели не са го разбрали, но то няма и как – нали за това са малоумни и също толкова аморални.

 

От Радев, в качеството му на министър-председател, не може да се очаква нищо съществено. Радев е напълно негоден за премиер, защото да се управлява държава не е като да се шофира летящ москвич. А и едно е номиналния пост Президент, съвсем друго е председател на изпълнителната власт.

Нищо съществено и нищо добро като цяло не може да се очаква и от състава на кабинета, който Радев оглави. Лицата, съставляващи кабинета, може би с две изключения, хайде да са три, са слаби и напълно неподходящи за министри на съответните ресори, за това не е необходимо да бъдат обсъждани по единично. Особено неподходящ въобще, за какъвто и да е изпълнителен пост с правомощия за разпореждане, е ЗКПЧ – то Гълъб Донев, сложен за министър на финансите. Добре, че все пак сме в Еврозоната, та няма как да се повтори Виденовата зима. Финансовото министерство е функционално министерство и е ключово за отрасловите министерства, за това там е необходим сериозен, солиден специалист, а Гълъб Донев е ЗКПЧ, тоест няма образование /да, знам, че учил някаква смехотворна социалистическа икономика в УНСС и има дипломка за това, ама това не се брои изобщо/.

С този сбирщайн на хора от кол и въже, доста е съмнително дали Радевото правителство ще изкара цял мандат, да не говорим ако си позволи да чупи геополитическия курс, но това, все пак, очевидно няма да стане. Залагам, че максимум до 9 месеца ще има персонални промени в правителството, ако все пак оцелее.

 
           За финал

       Реторични въпроси към най-простата, малоумна и долна сган, която някога е ходела /и все още ходи, за съжаление/ по земята, към тукашните русофил-копейки.

Другари, какво стана с пролетното настъпление на русийския башибозук, пардон армия, която всички от вас чакат с лубрикант и сексуална възбуда? Къде пак сгреши укриващият се по бункерите късокрак педофил и военнопрестъпник и ваш идол путин? Да не би да става въпрос за пореден гениален негов ход, който никой не разбира, а?

Вече минаха 4 пълни години, два месеца и четиринадесет дни от както русийката започна пълномащавната война срещу свободна Украйна, а най-големите успехи на за Москувията са в бизнеса на погребалните услуги. Как е, Покровск, Купянск, Краматорск, Славянск, превзехте ли ги или… За Киев, Харкив, Одеса и Николаев не питам. Колко пъти в годината ще се разпада украинския фронт и същевременно все ще си стои там? Да питам тук и един червен чукундур – потресаващ тъпанар и наследник на крадци на кашкавал – до Берлин и Райхстага стигнаха ли пияните ватници, а? Или тия неща стават само, когато на руска страна са САЩ и Велика Британия. Тръмп, в неговия си безпардонен стил, го каза в прав текст: „САЩ спечелиха Втората световна война“. И е безапелационно прав! Без САЩ руските алкаши по голи задници, умрели от глад и с дървени тояги ли щяха да стигнат Берлин. Руските простаци тихичко се снишават.

Как е, санкциите работят ли или не работят? Нали ви казах още миналата година, че 2026 г. е последна за русийката и късокракия педофил? Е, сега, в последните дни, мнози в русийката казват същото. Как е, колко печели русийката от цените на петрола, а? Добре ли се пеят частушки под петролния дъжд в Туапсе, а и не само; волно ли дишат пияните ватници, а? Всичко е по план, нали? Все така да бъде!

„АХМАК“ – сила, дето щеше да превзема Варшава, колкото и активно да се стараеше да бяга от битки до сега, вчера челно се е срещнал с ВСУ, та бая ахмак-кадировци са станали тор за слънчогледа. Така е, няма как, неизбежната среща с ВСУ е сигурна. Може синчето на кашкавалените крадци да редне нещо за дипломите на „генерал“ Апти Алоудинов /егати и мето/.
Ама не може да се отрече, че Аптито е хитър мангал - стои на далечно, безопасно за задните му части разстояние и от там командва поверените му ахмаци. Аптито сега се е измъкнал, може дори да преживее войната, но незибежно ще дойде ден, а може и нощ, когато непознати симпатични - или пък не - хора случайно ще го срещнат и ще му кажат: "Добър ден/вечер, ние сме от Украйна" и така ще приключат тревогите на Аптито. Така, с "Добър ден/вечер, ние сме от Украйна", ще приключи мизерното съществуване на много рашистки нечовеци. Сигурен съм, че и за тукашниците няма да има милост.

Икономиката на русийката цъфти и връзва, нали, а копейки? Не е като разпадащите се икономики на „бедна“ Европа и „разпадащите“ се САЩ. Друго си е руската икономика – почти се е върнала на ниво бартерна търговия, щото пари няма, а рублите не са пари. То и интернет няма, ама кой ти гледа такива дреболии, та нали в СеСеСеРе-то нямаше итернет, а ватниците искаха обратно в СеСеСеРе-то.

Утре щяло да има някакъв си парад в Мацква, ама техника нямало да има, щото вече всичката била утилизирана за скрап по полетата на Украйна. Нищо! Да се надяваме, че поне ще покажат Първа червенознаменна магарешка дивизия именувана „Чапай и Петка“. Светът чака да види скечовете от Червения площад и здраво да се смее.




Гласувай:
10



Следващ постинг
Предишен постинг

1. vacsine - ". . . защото по дефиниция к...
08.05 22:15
"...защото по дефиниция комуниста е крадлив, лъжлив, аморален, долен, предател, мръсник, лицемер, гьонсурат, курвар и необразован. "
Все едно като да си описал мерзавец51.
цитирай
2. nkf - ". . . защото по дефиниция к...
08.05 22:19
vacsine написа:
"...защото по дефиниция комуниста е крадлив, лъжлив, аморален, долен, предател, мръсник, лицемер, гьонсурат, курвар и необразован. "
Все едно като да си описал мерзавец51.

И той има тези "качества", няма как да е по друг начин. Комунисти, сър!
цитирай
3. planinitenabulgaria - Страхотна статия !!!
08.05 23:00
Не виждам никой друг политолог, журналист или коментатор да напише такава задълбочена и ИСТИННА статия. Дано новопредставените пред радеВ депутати в Народното събрания се запознаят с нея....ако могат да я разберат.
цитирай
4. batogo - Чест и почитания за точното, достоверно изложение на цялата Истина, Мартине!
09.05 06:58
Дай Боже повече четящи и осъзнаващи Истината Българи да прочетат внимателно текста и да разберат дълбокия смисъл на изложените от теб факти, приятелю!
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: nkf
Категория: Политика
Прочетен: 3109973
Постинги: 541
Коментари: 4576
Гласове: 23997
Архив
Календар
«  Юни, 2026  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930